http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony SmartWatch: dokonalé zařízení? Sotva…

25. 09. 2012 -  Vladislav Kluska -  1 komentářů -  Recenze - Tisk  - 19320 shlédnutí

Jen si to poslechněte: hodinky, přes které můžete jednoduše ovládat svůj smartphone od čtení SMS zpráv, emailu, sociálních sítí až po ovládání hudebního přehrávače a prohlížení fotografií. No nezní to jako doslova dokonalé zařízení? Navíc s cenovkou kolem 2 tisíc nejsou ani přemrštěně drahé. I mně se tak zprvu jevilo, avšak vše má své mouchy a jak to občas u Sony (potažmo Sony Ericssonu) je zvykem, ne vše je dotaženo do dokonalosti tak, jak by mohlo.

 

 

 Jen si to poslechněte: hodinky, přes které můžete jednoduše ovládat svůj smartphone od čtení SMS zpráv, emailu, sociálních sítí až po ovládání hudebního přehrávače a prohlížení fotografií. No nezní to jako doslova dokonalé zařízení? Navíc s cenovkou kolem 2 tisíc nejsou ani přemrštěně drahé. I mně se tak zprvu jevilo, avšak vše má své mouchy a jak to občas u Sony (potažmo Sony Ericssonu) je zvykem, ne vše je dotaženo do dokonalosti tak, jak by mohlo.

 

 


Obsah balení a provedení


Po vybalení všeho z krabice, která je poměrně velká, se na vás vysype hned několik věcí – jako první hodinky s černým páskem (jiné barvy se dají dokoupit, jejich cena se pohybuje kolem cca 350 korun), hromada návodů, malý sáček s kovovým nástavcem na výměnu pásku (více později) a nabíjecí kabel. U něj bych se pozastavil, protože výrobce nedodává nástavec na zapojení do zásuvky – musíte si vystačit s napájením přes usb z pc či notebooku, což není zrovna ideální. Řešením je použít zmíněný nástavec třeba od telefonu (pokud jej máte), nabíjení pak trvá místo přibližně 3 hodin 2.
Hodinky jako takové nejsou ani velké, ani malé, prostě tak nějak akorát na ruku, avšak na menší, než je ta moje, mohou vypadat poněkud obrovsky. Jsou z bílého plastu se stříbrným lemováním a černým ohraničením okolo displeje – na fotkách to možná nevypadá, ale rozhodně si jich na ruce všimnete a levným dojmem zrovna nepůsobí. Pásek se uchycuje pomocí šikovné klipsy, vše pěkně drží a funguje.

 

 


Displej a ovládání


A teď se dostávám k největší výhodě, ale také největšímu kamenu úrazu těchto hodinek – k displeji. Ovládá se relativně dobře, navíc v budově, ve tmě či navečer ani nebudete mít problém s čitelností. Na slunci či v hodně osvětlené místnosti je to už horší, místy se hodinky stávají nepoužitelné i pro prost zobrazení času a musíte si je zakrývat rukou, aby bylo vidět alespoň něco.
Celé menu hodinek je rozděleno na 2 základní části: widgety a seznam aplikací. V obou se orientujete tažením doleva/doprava, mezi widgety a seznamem se přepíná přetažením dolů/nahoru. Šikovné, užitečné, nemám žádné výtky. Každá otevřená aplikace je přes celou obrazovku, a poněvadž hodinky nemají žádné tlačítko, musí se zavírat pomocí dotyku dvou prstů a jejich tažení k sobě. Prvně jsem se toho bál, ale jde to pohodlně jednou rukou a bez větších problémů, chce to jen trošku zvyku.
Čeho jsem si také za více jak měsíc používání všiml, je to, že ne vždy reagují zrovna tak, jak by člověk očekával, místy musíte poněkud více udeřit. Ale například na probuzení si člověk vypěstuje celkem snadno správný grif – stačí dvakrát udeřit bradou a hned víte, kolik je hodin

 

 


Aplikace a použitelnost


Hlavní úlohou snad všech hodinek by mělo být zobrazování času a to i tyto umí celkem obstojně. Na výběr máte 3 základní možnosti: zobrazení času neustále – buď malé digitální číslo, či analogové ručičky, avšak tato možnost neskutečně vybíjí baterku (dostanete se na necelý den), nebo zobrazení času až po zmáčknutí jediného bočního tlačítka (lze je probudit i dvojitým poklepáním na displej).
Hodinky jsou propojeny s telefonem po bluetooth a v něm se odehrává naprosto vše – zde se pomocí aplikace SmartConnect (dříve Správce LiveWare) doinstalovávají aplikace a nastavují. Vše naprosto pohodlně, avšak má to za následek jeden nepříjemný fakt – občas probudíte hodinky a musíte pár sekund čekat (někdy až nepříjemně dlouho), než se aplikace sesynchronizují s telefonem. Hádám však, že záleží i na rychlosti telefonu, stačí však, aby se vám „zasekl“ a hodinky jsou skoro okamžitě odpojené.
Pokud bych se měl zaměřit na aplikace, tak na Play Store  jich najdete kupodivu opravdu požehnaně. Od opravdu povedeného přepínače WI-FI, vyzvánění a internetu za pouhých cca 20 korun, jednoduché, ale šikovné kalkulačky, počasí až po jednoduché hry. Tady se Sony podařilo nabídnout relativně širokou nabídku jak svých aplikací, tak i aplikací od ostatních vývojářů, kteří navíc mohou vyžít speciální SDK a třeba i oblíbená aplikace Endomondo má pro tyto hodinky widget.

 

 


Závěrem


Možná se vám může zdát, že hodinky jsou po této vlně kritiky opravdu špatný produkt a za zakoupení nestojí. To však není pravda, pokud jste správný geek, či bez telefonu neuděláte ani krok, potřebujete být stále informovaní o tom, co je nového, jsou tyto hodinky právě pro vás a dozajista jim odpustíte některé nedostatky a nedodělky, které by šly udělat mnohem lépe. Všem ostatním ale doporučuji, aby si v klidu počkali na další generaci. Pokud se Sony poučí, už se bude jednat o naprosto dokonalý produkt skoro pro každého.

 

 

Poslední aktualizace: 25. 09. 2012

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailemFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2012090012') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278