http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Xperia J - druhá liga nabízí také zajímavou podívanou

16. 04. 2013 -  Martin Vagner -  0 komentářů -  Recenze - Tisk  - 18373 shlédnutí

Sony Xperia J patří do nižší střední třídy. Model s jednojádrovým procesorem, ale slušným vzhledem, displejem a také se honosí kompaktními rozměry. Vyzkoušel jsem si tento model a zde jsou mé dojmy.

 Společnost Sony se nesnaží vyvíjet jen top modely, ale občas zabrousí i do střední třídy, kdy nabídne model s menšími hardwarovými parametry, ale pro změnu nabídne zajímavější cenovku.

Sony Xperia J se již nějaký ten týden prodává. Dokonce se v podstatě jako třetí z modelů roku 2012 dočkala aktualizace Androidu 4.1. Malé ohlédnutí k tomuto tématu jsem již dříve sepsal zde.

Pokud jde o aktualizaci, tak se jen zmíním, že výrobce zřejmě záměrně vynechat vybrané fičurinky co nabízejí s novou verzí top modely Xperia T nebo V. Sony chce tímto krokem od sebe modely viditelně oddělit a případně přemluvit budoucí majitele ke koupi právě dražších modelů. 

Každopádně Sony Xperia J zakoupíte nyní v české distribuci za cenu okolo 5.500,- Kč. Telefon z dovozu lze zakoupit dokonce na hranici atakující 4 tisíce korun a to je myslím již velmi zajímavá částka. 

 


 

Design telefonu mi velmi připomíná dobře známou Xperii arc. Na prohnutá záda Sony dlouhá léta vsází, dnes je to Xperia J, ,,zítra" to bude Xperia L. A po zkušenostech můžu jen chválit, telefon díky tomu tvaru sedí v ruce naprosto v pohodě. K tomu můžeme navíc připočíst klasická pogumovaná záda, která jsem příjemná na omak a také zabraňují vyklouznutí telefonu z ruky. 

Zadní kryt má Xperia J odmímatelná a tak skvěle sekunduje odolné kolegyni Xperii V. Subjektivně mi ,,jéčko" dokonce přijde takové pevnější. Možná to způsobuje designově povedená chromová linka, která obepíná celý telefon kolem dokola.

 


 

Zadní část Xperie J sejmete pomocí malého otvrou na levé straně krytu, v případě, že máte telefon otočený zády k sobě. Ani tento model mi po důkledném prohmatání nepřijde, že by vrzal, kryt sedí velmi dobře.

Pod krytem najdeme zajímavost s kterou se dnes již tak moc často nesetkáme. Baterie BA900 o kapacitě 1 750 mAh je pro uživatele běžně dostupná a dle libosti ji může měnit. A že je to třeba o tom není pochyb, bez sejmutí se totiž nedostanete ke slotům pro klasickou SIM kartu a microSD. Jinak se ale musím zmínit i o jedné takové drobnosti. Pod krytem jsou defacto všechny zbylé části kromě baterky hezky chromové. Vypadá to efektivně, ale musím vás zklamat, kov to není.

 


 

Na ovládací prvky je ale Xperia J spíše skoupá. Na pravém boku najdeme v horní části ,,power button". Že je umístěn právě tam, to je jen a jen dobře, nicméně mohl být umístěn dále od klasického kolebkového ovladače pro regulaci hlasitosti. Tím jsme v podstatě s popisem hardwarových prvků u konce. Chybí mi tu citelně hardwarová spoušť. Před nedávnem jsem na SonyManii psal, že Sony klasickou spoušť vypouští u modelů se zvýšenou odolností. Do této tabulky můžeme nyní směle přidat i běžné modely střední a nižší třídy.

Pod displejem u tohoto modelu najdeme ještě běžná samostatná senzorová tlačítka. Přestože od této varianty výrobce ustupuje, tak na rozdíl od modelu Xperia S se senzory ovládají velmi dobře. V tomto můžu Sony spíše pochválit. Pod senzory v chromové liště ještě najdeme efektní diodu, která informuje o proběhlých událostech v telefonu.

 

 

 

Čtyřpalcový TFT displej  v rozlišení 854 x 480 pixelů. Co víc dodat? Chybí mi tu Bravia Engine a na displeji je to prostě poznat. V běžném režimu, procházení nabídek to až tak znatelné, ale například v režimu focení je to poznat hodně. Nicméně moje slova berte spíše s rezervou, mám tu trvalé srovnání s modely vyšších tříd a je logické, že výrobce musí někde pošetřit. Jiná cesta není. Tohle bych tedy výrobci bez váhání prominul.

Co mu ale prominout nemůžu je jen jednojádrový procesor o taktu 1 GHz, kterému sekunduje 512 MB RAM. Opět jde asi o hodnoty, které v daných cenových možnostech mohl tento model dostat, nicméně trošku nám tu pokulhává optimalizace systému na dané hardwarové požadavky. Telefon se má snahu ,,kousat" i při běžných činnostech. S updatem se sice situace výrazně zlepšila, ale ještě tomu krapet chybí. 

 

 

 

Také s velikostí operační paměti nemůžu být spokojen. Dnešní aplikace jsou neskutečně nenažrané a stačí nainstalovat několik her a paměť telefonu bude křičet, že již nemá místo. Nějakých 750 MB volného místa je pro běžného uživatele zcela jistě dostačující, ale středně pokročilý uživatel již může mít problémy. Jasně, můžeme dokoupit paměťovou kartu, nicméně ne každou aplikaci můžete přesunout a tak se vám může dost dobře stát, že před každou novou instalaci bude nucene ,,tlačit" data na paměťovku.

Co se týče focení, tak ani zde nenajdete žádné sáhodlouhé možnosti nastavení. Nicméně za slušnou světelných podmínek lze z telefonu dostat vcelku obstojné fotografie. Stejně tak lze chválit za režim makro, ale v interiéru je to klasika....však víte.

Sony Xperii J jsem měl možnost delší dobu testovat se starší verzí a následně i s tou novější. Po updatu na Jelly Bean je uživání znatelně přijemnější, ty největší neduhy s optimalizací dokázal výrobce omezit na minimum. Stále je ale co vylepšovat, ale je otázkou zda se dalších aktualizací dočkáme. Po zkušenostech s modelem Xperia S kdy výrobce slibuje update na Android 4.1 již několik měsíců si s další aktualizací firmware pro model Xperia Je nemůžeme být s ničím jisti. 

 

 

Poslední aktualizace: 16. 04. 2013

[Akt. známka: 3,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailemFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2013030001') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278