http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Xperia V - kompaktní mořeplavec

07. 04. 2013 -  Martin Vagner -  1 komentářů -  Recenze - Tisk  - 17255 shlédnutí

Na Sony Xperia V jsme opravdu dlouho čekali. Novinka nás dlouho napínala a stala se opět jedním z pověstných modelů kdy nás výrobce potrestal dlouhou čekací lhůtou. Nicméně již nyní můžeme směle říct, že se čekání více než vyplatilo. Sony Xperia V je tu v plné polní.

 

 Společnost Sony představila již koncem srpna dva zajímavé modely. Do absolutní špičky mířila Xperia T, ta se chvíli o ohřála v kapse Jamese Bonda a tak se s ním na trh spěchalo. Zde nelze výrobci upřít vůbec nic, ale to stejné nelze říct o druhém modelu představeném ve stejném čase. Nový model Xperia V nenabízel tak velkou uhlopříčku displeje, ale zase přinesl něco nového a to odolnost vůči vodě a prachu.

Ano píšu záměrně, že je to nové, neboť Xperia V je opravdu první v Čechách se slušnými parametry. Dřívější modely Xperia active a Xperia Go jsou jistě zajímavé, nicméně šlo o telefony nižší třídy a zdá se, že právě na nich si chtěl výrobce odolnost ověřit. To nakonec myslím dopadlo dle plánu a tak na trh přišel další model a to Xperia acro S. Tento model se ale pro změnu zase nedostal na český trh.

 


 

Tip! Recenzi modelu Sony Xperia acro S jsem testoval před několika dny, recenzi najdete ZDE.

 

 A tak jsme se dočkali plnohodnotného zajímavého modelu Xperia V v Česku s odolností IP57 až nyní. Sice si zrovna Sony pospíšilo s absolutní top novinkou Xperia Z, která má také uvedenou certifikaci, nicméně zde bude větší rozdíl v ceně.

A rozdíl to bude vcelku velký. Dle serveru Heureka.cz se totiž cena ,,véčka" velmi liší. Několik obchodů dokázalo stlačit cenu telefonu z dovozu pod hranici deseti tisíce korun a to je cena více než hezká. Naopak Xperia V z české distribuce zatíží vaší kapsu více, tento model si zakoupíte okolo 13 tisíce korun. A jak sami vidíte tak právě pro tento model je cena až markantně rozdílná. Každopádně telefony společnosti Sony dokáží již brzy po začátku prodeje slevnit, takže lze očekávat stejný trend i u modelu Xperia V.

 


 

 Sony Xperia V v líbivém kabátku

 

Přiznám se, že právě v době uvedení telefonu na trh jsem nevěnoval tomuto modelu příliš pozornosti. Jaké bylo pak mé překvapení, když jsem novinku vybalil z krabice. Pravda trošku jsem čekal, že společně s telefonem dorazí i dobíjecí stojánek jak tomu bylo u modelu Xperia acro S, ale to se bohužel nestalo. Výrobce buď změní nabídku prodejního balení, případně je možné, že stojánek nabízí společně s telefonem jen ve vybraných regionech.

A k čemu stojánek? U modelů s odolností proti vodě a prachu má svůj opodstatněný význam. Díky dvou otevřeným kontaktům na levém boku je možné vložit telefon právě do stojánku a nabíjet bez nutnosti otvírat krytku u microUSB konektoru. Prostě po několika nabíjecích cyklech vám bude krytka zavazet a věčně odnímání a pak zase správné usazení krytky vás nebude bavit.

 

Tip! Tento nabíjecí stojánek je možné dokoupit samostatně, nese označení DK25 a je třeba si připravit zhruba 700,- Kč.


 

 Po designové stránce se Xperia V velmi inspirovala s prohnutými zády u Xperie arc. Nicméně zde jsou použity dle mě lepší materiály. Záda telefonu jsou plastová, ale pogumovaná a tak zapomeňte na nějaké otisky prstů a za to Sony palec nahoru.

Je zajímavé, že výrobce zvolil i v tomto případě u tohoto odolného telefonu na zadní odnímatelný kryt. Pod ním pak najdete dokonce volně dostupnou baterii BA800. Naopak díky tomuto faktu se není možné bez vyjmutí baterie dostat ke slotům microSIM a microSD karet. Je třeba podotknout, že výrobce tuto oblast musel důkladně utěsnit a počítat i s možností častějšího odnímání krytu. Po dobu testování však nedocházelo u zadního krytu k žádným anomáliím. Dokonce si lze všimnout, že se výrobce v technologii utěsného krytu vyvíjí. Dobře si pamatujeme na model Xperia active, který měl zadní kryty pro jistotu rovnou dva.

 


 

A právě díky tomuto samostatnému krytu a umístění vybraných prvků v této časti si mohla Xperia V dovolit ten komfort s menším množstvím krytek na bocích telefonu. Taková Sony Xperia acro S měla krytky rovnou čtyři a člověk měl občas trošku strach jak budou krytky těsnit po létech užívání. Tady jsem jakoby klidnější, čím méně krytek, tím lépe. 

Naopak oproti krytkám z modelu Xperia acro S se ty dvě moc nepovedly. U Xperie V jsou malé, dobře a překvapivě lehce se dají sejmout, nicméně jsou uchyceny nešikovně. Právě acro S měla gumové uchycení kulaté a tak bylo možné krytky otočit o 180° a tak ji dostat daleko od konektoru. A proč? Prostě pak nezavazí. U Xperie V se krytka má snahu pořád vracet zpět a zavazí vám trvale při zapojování microUSB kabelu.

Krytku microUSB pak najdete na levém boku, ta druhá, která skrývá 3,5 jack je umístěna na horní hraně. Ano tímto to nahoře končí a já říkám ANO! Tím je jasné, že startovací tlačítko najdeme na pravém boku, což hodnotím kladně, přesně zde tohle tlačítko má být. Sice se výrobce pokusil power button co nejvíc přiblížit ke kolébce regulace hlasitosti což nenabízí přílišný komfort užívání, ale nakonec si zvyknete. K samotným tlačítkům pak ještě jedna věc, jsou tak akorát vystouplá, takže nezavazí, ale zároveň jdou velmi dobře nahmatat. Dávám jednoznačně za jedna!

 


 

Tímto hardwarové ovládací prvky bohužel končí. Proč bohužel? Chybí mi tu trošku klasická hardwarová spoušť. Není to životně nutné, ale za léta jsem si na tento ovládací prvek zvykl. Takže teď již fotit jen pomocí dotyku softwarového tlačítka na displeji.

Přednímu dílu vévodí 4,3 palcový displej s rozlišení 1280 x 720 pixelů. Za sebe můžu říct, že tohle je vážně přesně ta velikost displeje, kterou musím mít. Telefon mi v tomto parametru maximálně sedí a nemůžu mu nic vytknout. Jen je třeba pamatovat na jednu věc. Xperia V má tři dotyková tlačítka umístěna přímo na displeji. Výhodou je, že se naprosto pohodově ovládají, naopak vám ale ubírají drahocenné místo na displeji. Takže ve většině případů máte u tohoto modelu k dispozici displej zhruba o velikosti čtyř palců. Ale sám za sebe říkám, bál jsem se toho, ale nakonec pohoda.

 

 


 

TFT displej disponuje technologií Mobile Bravia Engine 2 a zdá se, že i výrobce právě u tohoto modelu s displejem opravdu vyhrál. Na internetu se poslední dobou objevilo mrak srovnání telefonů respektivě displejů Sony a Xperia V byla ve všech parametrech jednoznačny vítěz.

Krom těchto všech parametrů se zmíním o výborné váze telefonu, 120 gramů je výborné číslo a budete to cítit nebo spíš nebudete. Také rozměry 129 x 65 x 10,7 mm považuji za naprosto kompaktní, telefon v kapse nezavazí. Je to naprosto ideální velikost z mého pohledu.

Sony Xperia V nabídne vnitřní paměť 8 GB, to není mnoho, ale rezerva v podobě microSD karty vše skvěle doplňuje. Sice jsem se u tohoto modelu setkal například u turistické navigace Locus s problémem ukládaní map na paměťovou kartu, ale to se mi nakonec podařilo vyřešit formátem karty. Telefon a aplikace Locus si tvrdošijně trvala na svém, že bude číst data jen z vnitřní paměti, ale nakonec jsme se přece jen domluvili.

Po spuštění na vás u Xperie V nečeká žádné velké překvapení. V současnosti nabízí verzi Androidu 4.1.2. stejně jako model Xperia T. Oba dva jdou ruku v ruce s vydáváním updatů. Bondovské ,,téčko" je vždy na tom o trošku lépe, ale na Xperii V také výrobce nezapomíná. Inovací Androidu 4.1. najdeme u těchto modelů moře, takový jednoduchý seznam najdete v mém starším článku. Do budoucna můžeme očekávat snad i update na Android 4.2., tím ale nejspíše pohádka těchto modelu s aktualizacemi nejspíše skončí. Výrobce do budoucna bude plně podporovat nové modely Xperia Z, Xperia ZL nebo Xperia SP.

 

 

 

Modely Xperia se nyní ve svých upravených nádstavbách plně zaměřují na návrat k vybraným aplikacím jako je Walkman. Hudební přehrávač, který nabízí vybrané funkce navíc. Vyzdvihnout můžu například editaci ID tagů případně stahování doplňkových informaci o interpretech z internetu.

Walkmanu pak sekunduje Sony Select, Filmy nebo Album, všechno ikonky převlečené do designu Playstation. Se zajímavostí lze vyzdvihnout také třeba aplikaci na Sociální sítě s názvem SocialLife. Osobně mi ale tato aplikace subjektivně lépe seděla na tabletu Xperia Tablet S.

 

 

 

Naopak u Xperie V jsme se ani po updatu nedočkali STAMINA módu, tedy funkce šetření baterie, kterou nabízí právě novinka Xperia Z.

Celkově nemám žádných výhrad ohledně samotné nádstavby Sony. Osobně jsem za poslední měsíce vyzkoušel i jiné od konkurence jako je Sense od HTC nebo jiné od LG či Samsungu a u všech nacházím vždy něco zajímavého. Nejinak je tomu u Sony a tak nemám potřebu se zapojit do hysterie ala Nexus.

Stran výdrže si Sony Xperia V vede také dobře. Díky menšímu displeje, který prostě nepotřebuje mít FullHD displej se tak dostanete při běžném používání a prohlížení internetu na 1,5-2 dny na jedno nabití. Většinou to v mém případě bylo na spotřebu 60% za den a právě zbylých 40% mi zůstávalo v klidu na celou polovinu druhého dne. Pravda u Xperie T se mi dařilo tuto spotřebu ukočírovat na přesných 50%, ale to mohlo být způsobeno jen jiným využíváním v daném období. Ostatně dnes využívám Xperii Z a tam dám jeden den. Hold velikost displeje si bere svou porci energie.

 

 

 

 Co se týče fotoaparátu, tak mi přijde, že Sony stále více a více vadne s kvalitou pořízených fotografií. Často jsem se setkával se zvýšenou porcí šumu v pořízených snímcích, také příroda a zvlášť stromy se fotí velmi špatně, chybí detaily. Naopak s focením v režimu makra nemám výtek, to je pohádka, tedy pokud snímky nepořizujete v interiéru. Výslednou kvalita fotek vzhledem ke konkurenci považuji spíše za nadpůrměrnou. Určitě by se na tom do budoucna v novějších verzích dalo daleko více zapracovat.

Celkově ale považuji Sony Xperii V za velmi vydařený telefon. Kvalitou zpracování, použitými materiály, neokoukaným designem, odolností proti prachu a vodě a celkovou velikostí získává velkou porci bodů do plusu. Ač nenápadný model, který přišel se zpožděním a nyní je ve stínu modelů Xperia Z nebo starší Xperia T, tak je to štika Sony, která se velmi povedla a já jej chválím. Díky za Xperii V Sony!

Poslední aktualizace: 07. 04. 2013

[Akt. známka: 2,60 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailemFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2013030019') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278