http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Xperia Z na vodě či na sněhu, v dešti nebo za běhu

11. 04. 2013 -  Martin Vagner -  0 komentářů -  Recenze - Tisk  - 10438 shlédnutí

Asi tou nejlákavější vlastností top modelu Sony s označením Xperia Z je jeho voděodolnost, přesněji řečeno odolnost vůči vodě a prachu.

 Sony Xperia Z se stala prvním absolutním top modelem výrobce, který se pyšní touto vlastností. S funkcí odolnosti vůči vodě a prachu přišel model ještě za dob Sony Ericssonu. Nesl název Xperia active. Šlo o model střední třídy a již tehdy se našla spousta fanoušků, která tento model díky této vlastnosti preferovala. Po modelu Xperia Active přišla inovace s označením Xperia Go. Funkčně podobný model, který nebyl absolutní špičkou mezi modely značky.

 

 

 

Již loni se ale začalo blízkat na lepší časy. Nejdříve přišel model Xperia acro S, který ale oficiálně do České republiky nedorazil. Tento model jsem představil zde a již bylo poznat, že Sony chce tuto zajímavou funkci posunout do vyšších řad. Dlouho jsme však nemuseli v Čechách čekat na další model. Na podzim loňského roku totiž přišel další zajímavý model Sony Xperia V. Ten se sice trošku zpozdil, ale najednou tu začátkem roku 2013 máme dva top modely s odolností třídy IP57 - Xperia V a Xperia Z

 

Právě Sony Xperia Z jsem důkladně prověřil stran odolnosti, ale než si o tom více napíšeme, tak si pojďme připomenout co vlastně znamená certifikace ochrany proti pronikajícímu prachu a vodě.

 


 

Stupeň krytí (označovaný jako IP) se sestavuje ze dvou číslic, první znamená krytí proti prachu a druhá číslice informuje o krytí proti vodě:

 

První číslice znamená:
0 bez ochrany
1 odolný vůči částicím s průměrem větším než 50 mm
2 odolný vůči částicím s průměrem větším než 12 mm
3 odolný vůči částicím s průměrem větším než 2,5 mm
4 odolný vůči částicím s průměrem větším než 1 mm
5 prachu odolný
6 zcela prachotěsný

 

Druhá číslice znamená:
0 bez ochrany
1 odolný vůči svisle kapající vodě
2 odolný vůči kapající vodě, dopadající pod úhlem menším než 15°
3 odolný vůči stříkající vodě (mírný déšť)
4 odolný vůči silně stříkající vodě (silný déšť)
5 odolný vůči cílenému vodnímu paprsku
6 odolný vůči vodním poryvům
7 odolný vůči krátkodobému ponoření pod hladinu
8 zcela vodotěsný

 


 

Sony Xperia Z nabízí stupeň krytí IP57, což znamená, že je prachu odolný, zamezí jeho proniknutí do těla telefonu. Druhá číslice zaručuje krátkodobé ponoření do kapaliny, přesněji řečeno je možné ponořit telefon na 30 minut do metrové hloubky a telefon by s tím neměl mít žádný problém.

Každopádně je však třeba dbát několika základních pravidel. Na telefonu najdete čtyři krytky - pro microSIM, dále microUSB konektor, 3,5 jack a nakonec pro microSD kartu. Je třeba v každým případě dbát na pečlivé usazení krytky a tím zajištění utesnění v daných místech. Jen v tomto případě lze zaručit zamezení proniknutí tekutiny do těla přístroje.

 


 

Každopádně Sony Xperia Z se najednou stává daleko univerzálnějším přístrojem. Není třeba se bát telefonovat za deště, polití decí vína telefon také směle zvládne. Stačí jej pak omýt pod kohoutkem s vodou a Xperia Z je zase jako nová. Zetko mi také plně vyhovuje při sportu, rád jezdím na kole a sem tam se asi každému stane, že jej dožene nějaký ten déšť. Ani v tomto případě nebude mít Sony Xperia Z problém. 

Pro představu jsem vytvořil takové rychlé video, test-netest jak Sony Xperia Z nevadí voda ani sníh. Při lyžování vám telefon může vypadnout do sněhu a nebude s tím mít žádný problém. Voděodolnost modelu Sony Xperia Z považuji za jednu z nejlepších vlastností této vlajkové lodi a jsem vážně rád, že to co Sony umí u japonských modelů již dávno dorazilo i do Evropy!

 

 

Poslední aktualizace: 11. 04. 2013

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailemFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2013040004') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278