I když to na první pohled nevypadá, tak model Sony Ericsson Xperia si získal svoji klientelu uživatelů. I přes své problémy(praskající kryty) si našel místo na trhu a tak výrobce zapracoval na nové verzi tohoto modelu s označením X2. Bude úspěšnější?
Sony Ericsson X2 je model, který plně navazuje na jeho starší sestřičku s označením X1. Oba modely se od sebe tvarově moc neliší. Vysouvací konstrukce do boku s hardwarovou klávesnicí a také plně dotykový displej o stejném rozlišení 800x480 pixelů nám říká, že zde nemůžeme čekat žádné změny. Uhlopříčka displeje se však o kousek zvedla a tak displej na první pohled bude větší. Také váha telefonu je zajímavá, z původních 145 gramů se X2 dostala na velmi slušných 115.
Edit! Ta informace o váze se nezakládá na pravdě a jde nejspíše o překlep. Váha bude ještě o deset gramů větší.
Novinka nabídne nový operační systém Windows Mobile 6.5, který bude oficiálně představen začátkem října. Zhruba v tuto dobu slibuje i Sony Ericsson vstup tohoto svého top modelu. Myslím si však, že na podobné informace je ještě příliš brzy. Problémů se vstupem nových modelů měl Sony Ericsson až až, tak proč by to s Xperií 2 mělo být jiné?
Nový operační systém nabídne lepší ovládání prsty a sám výrobce si k tomu přidal i své vylepšené ovládání pomocí X-panelů. Těch bude daleko více, ale hlavně budou daleko lépe využitelné do hlouby systému. Bude tak možné automaticky například měnit panely dle času. Dopoledne pracovní panel, odpoledne zábavný.
Info o procesoru chybí, takže si budeme muset počkat. Internetem koluje zpráva, že bychom se měli dočkat verze 1 GHz, to bude ale nejspíše kachna, spíš bych se přikláněl, že Xperia 2 zůstane u původní verze 528 MHz Qualcomm MSM7200. Na přesnější info si však budeme muset ještě počkat.
Ovládání nové Xperie bude podobné jako u původního modelu. Středový kříž bude jistě fungovat senzorově jako joystick. K tomu poslouží i čtveřice ovládacích kláves. Trošku mě zaráží fakt, že stylus se opět přesunul na druhou stranu zadního těla telefonu.
Pochvalu si zaslouží jistě hardwarová klávesnice. Ta je teď spojena v jeden celek, což může být trošku problém. Na druhou stranu tu máme čtyři řady kláves, což je třeba pro vkládání českých znaků daleko výhodnější.
Z použitých datových technologií nechybí nic. Najdeme zde podporu EDGE, HSDPA, WI-FI nebo A-GPS. Zajímavostí je TV-výstup a v balení najdeme i kabel pro připojení k televizi. Také jistě zaplesá srdíčko hudebního nadšence, novinka nabídne dva reproduktory, tudíž se budeme moci pokochat stereo zvukem.
Samostatnou kapitolou pak je integrovaný fotoaparát. Ten zdělil rozlišení po svých ,,hloupějších'' bratříčcích, modelech C905 a W995. Nabídne tedy čip o rozlišení 8,1 megapixelus možností pořízování snímků s pomocí autofokusu nebo makra. K tomu výrobce jistě přidá spoustu dalších doplňkových režimů a funkcí.
Výrobce oznámil, že tentokrát stihne vstoupit s modelem na trh již v průběhu čtvrtého čtvrtletí roku 2009. To zní až příliš odvážně a já nejsem příliš optimistický, ale třeba mě tato japonsko-švédská společnost mile překvapí.
Sony Ericsson XPERIA alias X2 bude jistě zajímavým modelem, který naváže na úspěch předešlého modelu a samotného systému Windows Mobile. Můžeme se jen a jen těšit na jeho budoucí úspěchy.
Oživeno! Cena tohoto modelu bude 17 490,- Kč s tím, že se ještě dle kurzu může mírně změnit. Telefon by se měl na trhu objevit již v průběhu listopadu a u nás se bude prodávat zatím jen černá verze - Elegant Black.
Další fotografie Sony Ericssonu X2(zdroj:se-first.com):
První video Sony Ericssonu X2 - vzhled:
http://www.youtube.com/watch?v=UDoCN2fnu_w&feature=player_embedded
První video Sony Ericssonu X2 - uživatelské prostředí:
http://www.youtube.com/watch?v=CagMzo03Myo&feature=player_embedded