http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Xperia acro S: potápka vodní (recenze)

26. 02. 2013 -  Martin Vagner -  0 komentářů -  Recenze - Tisk  - 11727 shlédnutí

Je odolná vůči vodě a také prachu, nabízí kompaktní rozměry, nicméně u nás se oficiálně neprodává. Přesto je model Sony Xperia acro S zajímavá a je škoda, že se s ní u nás častěji nesetkáme.

 

 Společnost Sony stejně jako kdysi Sony Ericsson občas nepochopitelně vynechává vybrané modely pro vybrané trhy. Jedním z takových je i model Sony Xperia acro S. Zajímavý telefon s velmi slušnou výbavou a také kompaktními rozměry. Jinými slovy mírně designově upravený model, který plně kopíruje funkce Sony Xperia S, telefonu, který v první polovině roku 2012 byl vlajkovou lodí Sony.

Sony Xperia acro S není novinkou, byl představen koncem května minulého roku a byl třetím modelem v Evropě s odolností vůči vodě a prachu. Po modelech nižší řady s označení Xperia active a Xperia go konečně přišel na trh model, který nabízí parametry top modelu, jenže....se k nám oficiálně nikdy nedostal. Naštěstí existuje prodej šedivek.

 

 

Čím Xperia acro S osloví:

 

- odolnost vůči vodě a prachu, IP57

- originální folie na displeji 

- rychlé nabíjení

- slušná výdrž baterie

- power tlačítko na boku přístroje

- nabíjecí dokovací stanice v balení

 

 

Čím Xperia acro S zklame:

 

- neprodává se oficiálně v České republice

- pět krytek pro microSD a SIM slot, microUSB, 3,5 jack, HDMI

- slot na SIM má zvláštní mechanismus, redukci s microSIM do něj dostanete jen ztěží

- horší funkce senzorových tlačítek

 

 

 Sony Xperia acro S je opravdu ve všech směrech podobná Xperii S. Dokonce vychytává jisté mušky jako je pevný zadní kryt a právě naprosto originální odolnost vůči vodě a prachu. Myslím, že by výrobce nešlápl vedle, kdyby tento model prodával přímo místo Xperie S. Takto jsme si museli počkat na další odolný model z řady Xperia a to s označením V. Další zajímavý model, který ale trošku usnul na vavřínech a na trh vstupuje až tento týden po pět měsících nekonečných odkladů. Navíc nyní tu máme novou modlu Xperii Z, která je také odolná vůči prachu a vodě a bude jasnou vlajkovou lodí letošního roku.

 

 

Ale pojďme zpět k modelu acro S. Model má oproti Xperii S kulatější záda a to je asi i dobře, neboť se lépe drží v ruce. Záda jsou navíc pevná, díky baterii, kterou nelze běžně vyměnit. Hlavním designovým prvkem, který telefon odlišuje, je pak pět ,,šílených" krytek. Dvě z nich jsou umístěně na levém boku, ty jsou pro slot SIM karty a paměťovou kartu microSD. Zde se jen zmíním o vysouvacím šuflíku na starší miniSIM kartu. Ten je tak nepřístupný, že do něj zasunout microSIM s redukcí je nadlidský úkol. To se výrobci trošku nepovedlo.

 

 

Další tři krytky najdete pak v horní části. Trošku mě jen udivuje, že výrobce neposkládal jednotlivé prvky jinak či blíže k sobě, místa je okolo konektorů či slotů dost, takže by se ušetřilo na krytkách. Základ celé odolnosti telefonu vůči vodě jsou právě tyto krytky, které musí pevně sedět na svých místěch, aby se voda nedostala do těla telefonu. A kdyby krytek bylo méně, tak potencionální riziko se jistě rázem zmenší.

 

 

Nicméně telefon jsme vůči vodní odolnosti plně vyzkoušeli a žádný problém se samozřejmě nekonal. S telefonem můžete zmoknout, může vám padnou do vody, dokonce se s ním i můžete koupat a telefonu to nebude vůbec vadit. Tato funkce vám hned zaleze pod kůži, můžete mit telefon na stole a nemusíte se bát, že ho někdo polije, můžete spadnou do vody nebo prostě na kost promoknout v děsti a Xperii acro S se nic nestane.

 

 

Dalším zajímavým prvkem jsou pak dva konektory na levé straně telefonu. Ty slouží pro nabíjení telefonu pomocí dokovací stanice, kterou výrobce přibalil k telefonu. Systém má logiku, nemusíte tak při každém nabíjení sundávat krytku, prostě vložíte do nabíjecí stanice a telefon se nabíjí. A nabíjí se rychle. Je to tak, Sony stále umí nabíjet řekněme 80% baterky za slabou hodinku. A to se prostě vždy hodí a člověka to nepřestane udivovat. Líbí.

 

 

Pravobok telefonu je naladěn na hardwarové prvky. Zvrchu najdeme startovací tlačítko, které je přesně tam kde má být, na boku mi sedí nejvíce. Uprostřed telefonu pak najdeme tradiční dvouklávesu pro regulaci hlasitosti a nejníže je umístěna spoušť fotoaparátu. Tu si musíme užít, je jednou z posledních u současných modelů Sony. Dále již budeme fotit jen pomocí dotykového displeje. 

 

 

Asi největší výtku mám k senzorovým klávesám. Sony Xperia acro S je novější model než Xperia S, ale přijde mi, že tento neduh prostě podědila. Ani na tomto testovaném modelu nemůžu říct, že bych byl s ovládáním těchto prvků odvázaný. Přitom na modelech Xperia P případně Xperia Ion mi přijde, že se japonský výrobce ,,vyřádil" daleko lépe.

Navíc u novějších modelů Xperia T, Xperia V a zcela nově u Xperia S se můžeme setkat s ovládacími prvky, které jsou přímo umístěné na displeji telefonu. Výhodou je, že tyto tlačítka se na displeji ovládají daleko lépe než na námi testovaném modelu, na druhou stranu ale přicházíme o úhlopříčku displeje. Například Xperia T má displej 4,55 palce, ale při využití uvedených ovládacích prvků se displej ,,zmenší" na 4,25 palce. Takže vždy tu máme něco za něco.

 

 

Samotný systém je tradiční Android, který nepřínáší nic co bychom si tu již neřekli. Sony přísně odděluje jednotlivé modely dle vývoje a uvedení na trh. Tedy nejvíc inovací je v současnosti u modelů Xperia T a Xperia V. O level výš pak budou v lednu představené novinky Xperia Z a Xperia ZL. Stejné je to pak i s verzemi Androidu. Jelly Bean ve verzi 4.1 najdeme již oficiálně od začátku prodeje modelů označený písmenem Z případně ZL. Xperia T a V se dočkala Androidu 4.1 v minulých dnech a právě model acro S a další starší modely přijdou na řadu až na konec. Vypadá to v současnosti nejspíš na začátek března. Takže u Xperia acro S zatím počítejme s verzí 4.0.4. Je otázka zda se dočkáme s novou verzí s takovými drobnostmi jako je procentuelní zobrazení baterie nebo vylepšený launcher či zamykací obrazovka. To jsou totiž drobné inovace, které posouvají užívání o level výše a Sony za ně chválím.

 

 

Výrobce se navíc umí soustředit na zajímavé doplňkové aplikace jakou níže vidíte na screenech. Jmenujme třeba aplikaci ,,Úspora energie", která umí dělat divy svou širokou paletou nastavení. Také aplikace ,,Zálohování a obnovení" přímo od Sony nemůže být ke škodě věci. Chválím i novou verzi hudebního přehrávače a návrat výrobce k osvědčeným kořenům ala Walkman. 

Navíc dnes již víme, že nová verze Android 4.1. Jelly Beam přináší další slušnou paletu inovací jako je nová zamykací obrazovka, vylepšený launcher nebo sms editor. Japonské společnosti update na JB trval déle než bychom si přáli a u tohoto modelu musíme stále čekat, nicméně již dnes lze říct, že se čekání vyplatilo. Tak jen doufejme, že stejná porce inovací přijde i na modelu Xperia z první poloviny roku 2012. 

 

Zde přináším několik základních screenů pro představu o prostředí Xperia acro S:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Co vedlo společnost Sony k tomu, aby tento zajímavý model neprodával oficiálně v České republice se již dnes nedozvíme. Nejdříve přišel horkou jehlou šitý model Xperia S a pak podobný model stejných kvalit s puncem odolnosti. Naštěstí právě v těchto dnech vstupuje na trh Sony Xperia V, další z party odolných super telefonů a ten již u nás v distribuci najdete. Navíc je to další z modelů, který nabídne úhlopříčku v mezích únosnosti. Rozdíl v ceně je asi tisíc korun a to v případě, že nahlížíme na oba modely z šedého dovozu. Rozdíl to tedy není velký a tak záleží na preferencích každého, který z designů obou modelů upřednostnit. Já nejspíše po dlouhém váhání zvolím novější model Xperia V a to hlavně z jednoho pragmatického důvodu. Oba modely sice dělí stran uvedení jen asi 3 měsíce, ale u ,,Véčka" se dá očekávat delší softwarová podpora.

Na závěr musím Sony pochválit. Odolnost vůči vodě a prachu nenabízí dnes defacto žádný top výrobce a přestože jsme doposud museli ,přežít" s mobily, které tuto vlastnost neměli, tak si nemůžu pomoct, ale líbí se mi to. A to hlavně stran sportovních aktivit, kde se člověk nemusí ohlížet na to, že někdy někde někam ukápne kapak vody. Voděodolný telefon prostě tohle hravě zvládne. 

Sony Xperia acro S nemá žádné výrazné chyby, pravda senzorová tlačítka se hůře ovládají a mechanismus vkládání miniSIM karty je také maličko složitější, ale to je tak vše. Dále vidím jen samá pozitiva, již zmíněnou odolnost, kompaktní rozměry, slušnou výdrž, rychlé nabíjení, slušně odladěný systém, který se nijak nezadrhává. Xperii acro S prostě můžu doporučit.

A nesmíme zapomenout i na několik snímků pořízených Xperií acro S. Všechny pořízené na Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě:
 

 

 

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace: 26. 02. 2013

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailemFatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2013020008') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278