http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Ericsson Xperia active - zdatný plavec

30. 01. 2012 -  Martin Vagner -  1 komentářů -  Recenze - Tisk  - 22217 shlédnutí

Sony Ericsson Xperia active je v prvé řadě odolný model, kterých na trhu není mnoho. Je to jednoznačně krok správným směrem. Ano odolných telefonů by na trhu mělo být daleko víc.


 



Sony Ericsson Xperia active je jednim z řady modelů, které ,,jedou'' na operačním systému Android. Japonsko-švédský výrobce na něj vsadil zhruba před dvěma lety a je to jistě krok správným směrem. Ještě stále máme všichni v živé paměti boj se Symbianem UIQ, vlastním systémem, který vývojem zaostával, až nakonec padl na kolena. Od označení smartphonů Xperia tu tak máme telefony s operačním systémem, který si výrobce kupuje. Po modelech X1 a X2, kde se nepříliš úspěšně prezentoval systém Windows Mobile tu máme nyní Android. Systém, který kvete před očima a stále se posunuje dopředu. Sony Ericsson po kratších námluvách se Symbianem S60(modely Satio a Vivaz) vsadil plně právě na tento operační systém od Googlu.

 

 

Výsledkem je nyní spousta modelů rozličného druhu a rozlišení displejů. Model Xperia active jde zcela jiným směrem. Razí si cestu po straně odolnosti a to je třeba vážně ocenit. Naopak je smutné sledovat, že evropské modely jsou stran odolnosti omezeny na jeden jediný model, zatímco japonské kousky v prodeji mají odolnost v naprosté většině v základu u každého modelu.

 

Tip: Podívejte se na video na konci recenze, kde je krásně vidět jakou potápkou Xperia active je.

 


 

Čím Sony Ericsson Xperia active osloví?

 

- odolnost vůči prachu, vodě, pádu a zničení displeje

- pevná konstrukce

- sportovní pouzdro v balení

- náhradní zadní kryt v balení

- podpora posledních verzí Androidu a do budoucna příslibena podpora Ice Cream Sandwich

- velmi povedený launcher s okny s aplikacemi v rozích

- podpora sportovních aplikací v základu

 

Naopak co by šlo u Sony Ericsson Xperia active vylepšit:

 

- nepříliš povedená spoušť fotoaparátu, nejspíše daň za odolnost

- kvalita fotografií je hodně špatná

- přístup k microSD kartě je opět díky odolnosti stížen

- čočka foťáku se vám bude mlžit pokud sem tam vykoupete telefon

- displej je na mě příliš malý, psaní na malé klávesnici je problematické

 


 

Obsah balení Sony Ericsson Xperia active:

 

- nabíječka EP800 GreenHeart

- datový kabel EC700

- baterie EP500 - 1 200 mAh

- paměťová karta MicroSD 2 GB

- náhradní zadní kryt v bílé barvě

- špuntová sluchátka MH650

- úchytky za uši pro sluchátka ET700

- sportovní pouzdro k uchycení na paži

- poutko na ruku ET650

 


 

Sony Ericsson Xperia active navazuje na řadu odolných modelů C702, ale hlavně véčka W710i. Právě od něj si vzala vybrané funkce jako je krokoměr nebo právě již zmíněné odolné pouzdro na paži. Prostě Sony Ericsson nezapomněl na to, že se poslední roky specializoval na modely, které něco víc vydrží a to je jen a jen dobře. Ono totiž není kumšt vyrobit pět stejných telefonů se stejným operačním systémem, je třeba je od sebe nějak oddělit. A to Sony Ericsson Xperia Active plně dokazuje. No a když k tomu připočteme i design, který si na nic nehraje, je svůj, nic nekopíruje, tak není čo řešit.

 


 

Vzhled je vždy hodně subjektivní, nevíte zda se vám má telefon líbit nebo tvar ,,buchta'' máte zavrhnout. Každopádně tloušťka telefonu je jedním z bodů, které jsou na tomto telefonu jiné, ale to je částečně na úkor odolnosti vůči vodě a částečně také za odolnost proti pádu. Velmi odlišné je i ucho na připevnění poutka. To křičí do světa a najdete jen velmi málo telefonů, které jsou tak rozdílně nesouměrné.

 


 

Přední díl telefonu okolo displeje je tvořen kovovým rámečkem, který kopíruje i již zmíněné poutko. Tento rámeček dává telefonu pevnost, ze předu rozhodně nic nevrzne. S línii rámečku je pak sklíčko displeje. To je tvrzené a opravdu se vám nepodaří jej hned tak poškrábat či poškodit. Samotný displej má uhlopříčku 3 palce a rozlišení 320 x 480 bodů. Takže jde o jakousi střední cestu, nicméně co se týče uhlopříčky, tak to je prostě pro mě malé. Zvyk z větších displejů 4 palce a víc je už u mě tak zažité, že by se mi těžko vracelo na menší displej. Problém vidím hlavně v psaní na klávesnici a ač nemám malé prsty, tak prostě mám problém. Ale to si to řeším sám, vám uhlopříčka může naopak sedět.

 


 

Pod displejem pak najdeme tradiční trojci tlačítek. Jde samozřejmě kvůli vodotěsnoti o tlačítka senzorová. Obecně jsou senzorová tlačítka méně oblíbená, nicméně zde se to u odolného telefonu chtě nechtě musí telefonu odpustit. 

Na horní straně pak najdeme tradiční senzory a také otvor pro reproduktor. Osobně nechápu jak to má výrobce ošetřené, že se tudy nedostane voda do přístroje. Ale věřte, že nedostane, test potopení jsem úspěšně vyzkoušel, viz video níže.

 


 

Boční tlačítka jsou na obou stranách telefonu o kousek níže a to díky tlouštce telefonu. Jsou plastová a bílá, tedy vcelku nenápadná. Je to takový drobný proužek, který se ale ovládá poměrně dobře. Na levé straně mě oslovuje levé zamykací a vypínací tlačítka, které je pro praváky umístěné ideálně na ukazováček. Na pravé straně pak je v horní části kolébkové tlačítko na regulaci hlasitosti a dole naopak spoušť fotoaparátu. Zde mám jednu drobnou výtku, tlačítko má dvě polohy, tedy umožňuje fotit pomocí autofokusu. Nicméně tyto dvě polohy od sebe budete těžko odlišovat, chybí hmatová odezva a tím je focení mechanickou spouští značně stížené.

 


 

Ve spodní části pak najdete dvě krytky, které jsou součástí zadního krytu. Krytky samozřejmě mají gumové těsnění a nepustí žádnou vodu. Je fajn, že když odpojíte USB kabel, tak to telefon pozná a upozorní vás ať konektor nezapomenete zacvaknout. Zadní kryt najdete v balení ve dvou vyhotoveních a to hodnotím jednoznačně kladně. Sám mám nejradši telefony v bílé barvě a tak jsem ihned nasazoval kryt barvy bílé. Kryt jde velmi špatně sejmout, ale opět to je spíše výhoda, musí přece těsnit. Každopádně pro vodu je důležitý kryt druhý, ten má zase gumové těsnění a pokryje jakoukoliv vodu. Když jsem telefon cvičně vykoupal, tak se voda dostala pod první kryt, dál ale již naštěstí ne. 

Pod druhým krytem pak na nás vyskočí klasické komponenty mobilního telefonu. Baterie o kapacitě 1 200 mAh, slot paměťové karty(a karta MicroSD o kapacitě 2 GB v balení) a slot SIM karty. K prvně jmenovanému slotu se dostanete bez vyjmutí baterie, k druhému již ale nikoliv.

 


 

Fotíme a natáčíme

 

Jak jsem se již zmínil, tak spoušť fotoaparátu není vyřešena ideálně. Buď je daň za odolnost nebo cenu telefonu, těžko říct. Každopádně odlišení stisku při ostření a vyfocení není jak rozeznat. A tak je často lepší fotit ostřením na objekt přímo na displeji telefonu. 

Výsledná kvalita pětimegapixelového fotoaparátu je jakoby u všech Xperií velmi podobná. Vysoká komprese fotografií je znát a to hlavně při horších světelných podmínkách. Zde navíc sleduji hodně přisvětlené snímky, výsledná kvalita není ideální. A tohoto neduhu jsem se nezbavil v žádném režimu focení, nelíbí se mi to ani trochu.

Co se týče nastavení focení, tak i zde je spousta voleb ořezána. Přesto nechybí focení ve formátu 16:9, pořízení panoramatické fotografie nebo využít focení s automatickou detekcí úsměvu. Dále zde najdeme samospoušť nebo aktivaci či vypnutí diodového blesku.

Video nabídne slušné parametry co se týče výsledného rozlišení v HD 720p. Lze si však nastavit i několik variant natáčení nižšího rozlišení. I při natáčení si lze nastavit blesk, případné volby různých scén. 

Zde přikládám několik fotografií pořízených Sony Ericssonem Xperia active:

 

 

 

 

 

 

 

 

Prostředí - prostě stále Android

 

Sony Ericsson u svých modelů s nižší uhlopříčkou displeje zvolil zajímavý launcher. Ten je stejný jako u starších Xperií mini nebo modelu Xperia X8, ale již je značně vylepšen. A to o hodně. Hlavní novinkou jsou rohová okna, kam se nyní vejdou rovnou čtyři aplikace. Stačí tedy kliknout, rohové okno se otevře a následně lze vybírat až se čtyř ikonek. Řešení velmi povedené, šikovné a intuitivní. Samotné ikonky lze samozřejmě přidávat, přesouvat, vše lze jednoduše obměňovat. Najednou tak jste schopni na úvodní obrazovku dostat více jak 20 ikonek různých funkcí či aplikací. A to s přihlednutím k tak malému displeji je fantastické číslo. 

 

 


 

Sám musím říct, že tento launcher jsem si hned zamiloval. Není třeba instalovat žádný jiný, tak jak jsem to často dělal u ,,dospělých" Xperií.

Ihned po prvním spuštění vás upoutaji již předpřipravené ikonky v pravém horním rohu. Zde se totiž ukrývá aplikace WalkMate, tedy známý program se starších Sony Ericssonů C702 a W710i. Šlo o praktický krokoměr, který při vhodném usazení na těle(většinou na paži), tak dokázal počítat vaše krok za den, týden, měsíc. Druhou aplikací, která je defaultně předinstalována v Xperii active je MapMyFitness. Jde o program sledující vaše sportovní aktivity. Program jsem nijak dlouze nezkoumal a to hlavně proto, že jsem dlouhodobě spokojen s aplikací Endromondo, která funguje velmi podobně, ale nabízí spoustu funkcí navíc a také prostředí je o řádný kus dále. Kromě těchto dvou hlavních sportovních aplikací tu najdeme ještě Compass a Svítilnu. Ale zde vážně o nic nejde, na všechny uvedené lze v Android Marketu najít spoustu alternativ.

 

 

 


 

 

Když se vrátím ještě k základní obrazovce, tak tady je prakticky vše stejné co se týče počtu obrazovek. To známe i z ostatních Xperií, všude je jich v nabídce pět a to je myslím zcela dostačující. Samozřejmostí je i barevná změna pozadí či nahození jakéhokoliv jiného obrázku.

Stejné je to i s nabídkou menu. Telefon řadí aplikace stále za sebou a tak vám plynule přibývají další a další okna, kterých může být nekonečně mnoho. Jen mi trochu není jasné, proč není možné rolovat stále dokola, na jednom konci skončíte a musíte se v menu vracet zpět.

 

 

 

V telefonu, kterému nechybí jako u jiných Xperií GPS najdeme i navigaci Wisepilot. Jde však o trial verzi, plnou si budete muset dokoupit. Krom uvedené GPS samozřejmě nechybí podpora WI-FI a Bluetooth. Samozřejmě lze sdílet data přes WI-FI do jiných zařízení. Co se týče těchto technologií, tak mi není jasné, proč Sony Ericsson neokouká naprosto úžasnou rychlou volbu spouštění a vypínaní umístěnou v horní liště. Takto to má například Samsung u svých Androidů a je to pohodlné, rychle přístupné a hlavně nežere to místo na základní ploše. Zde u Xperií tak musíme vzít za vděk samostatnému widgetu buď pro jednu technologii nebo sestavě šesti v balíčku 3x2.

 

 

 Na Androidu se mi líbí, že si defacto můžete systém modifikovat jak chcete, pomocí launcheru změnit celý vzhled standby a menu, k tomu widgetem ještě více překopat základní obrazovku. Nakonec se můžeme rozhodnout zda chceme vylepšenou nebo prostě jinak provedenou klávesnici, prostředí kontaktů, zpráv nebo třeba odemykací lištu. To vše je samozřejmě možné i s Xperií active a tak lze mít každou chvíli jiný telefon, který nebude nudit. Na druhou stranu ne každá podobná úprava si s telefonem rozumí a tak se může stát, že to nebo to vylepšení či widget bude padat. I tohle je Android, který si je však všech těchto problémů vědom a tak nás čeká v první polovině roku přechod na verzi 4, zvanou Ice Cream Sandwich. Ta bude hodně inovovaná a spoustu aplikací a nefunkčních launcherů, widgetů a vzhledu aplikací více učeše. Sámotné prostředí se také velmi slušně obmění a výbornou zprávou pro majitele ,,aktivní'' Xperie je, že se tento model updatu také dočká. To by se mělo stát někdy v květnu, tedy zhruba za 3 měsíce. 

 


 

Takže když to shrneme, tak Sony Ericsson Xperia active nabídne za slušnou cenu, výborný odolný telefon s inovativním systémem, který by měl držet krok s dobou minimálně celý rok 2012. A to se vyplatí. Takže kdo chce telefon s operačním systémem a bojí se poškození svého telefonu, tak Xperia active je jasnou volbou.

A zajímá vás výdrž? Zde se toho také mnoho nemění od konkurence. Díky menšímu displeji, ale díky baterii o kapacitě 1200 mAh se dostanete na běžné dva dny využití společně s datovým tarifem. Bez něj by se výdrž dala našponovat i o kousek víc. Ale tento bod je vždy hodně individuální, záleží na využítí telefonu.

A tak do budoucna jen pevně doufejme, že společnost Sony, která od roku 2012 bude vydávat nové modely jen pod tímto logem se ohlédne do Japonska, kde podobně odolné modely jsou standardem a to i v top kategorii. Přece kdo z nás by nechtěl nadupaný model s odolností vůči pádu a vodě.

 

 

 

 

 

A ještě video ukazujíce Xperii active odolnou vůči vodě:

 

 

 

Poslední aktualizace: 30. 01. 2012

[Akt. známka: 0,17 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailem



Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2012020001') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278