http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC02092.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/Titanium_L-500x500.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/normal_DSC02318.JPGlink
http://galerie.sonymania.cz/galerie/albums/userpics/10001/img_asp.jpglink
http://galerie.sonymania.cz/albums/userpics/10001/normal_DSC00011.JPGlink
0 1 2 3 4
Progress bar
  
<<
galerie SM
galerie SM
galerie SM
galerie SM
>>
A+ A A-

Sony Ericsson Aspen: Dotyk i klávesnice najednou(1.část recenze)

22. 10. 2010 -  Martin Vagner -  25 komentářů -  Recenze - Tisk  - 11919 shlédnutí

Sony Ericsson Aspen je jedním s posledních modelů, který nabídne starší systém Windows Mobile ve verzi 6.5. Navíc tento model zaujme netradiční konstrukcí, s QWERTY klávesnicí, displejem na šířku včetně možného dotykového ovládání.

 



Sony Ericsson Aspen navazuje v oblasti telefonů s operačním systémem Windows Mobile na předešlé modely Xperia X1 a X2. Hlavní rozdíl oproti starším modelům je v zařazením tohoto modelu do střední třídy. Ten je navíc zcela odlišný než jeho starší bráškové, Aspen útočí QWERTY klávesnicí tentokrát umístěné ve spodní části přístroje. Zajímavé je i umístění displeje na šířku včetně možnosti dotykového ovládání. Maličko mi přijde, že Sony Ericsson tímto modelem se snaží navázat na velmi úspěšné modely M600i a P1i, které jsou velmi podobné konstrukce jen fungují s jiným operačním systémem. Pojďme si tedy tento nový model představit.

 

  

 

Klady Sony Ericssonu Aspen:

 

- vcelku přijatelná cena

- perfektní QWERTY klávesnice

- podpora všech důležitých technologií

 

Zápory Sony Ericsson Aspen:

 

- nepříjemně vrzající zadní kryt

- malý displej, hrubší rozlišení

- nevhodně řešené ovládání, částečně dotykem a hardwarovou klávesnicí

- operační systém Windows Mobile 6.5 již tolik netáhne


 

Balení Sony Ericssonu Aspen:

 

- jednoduché bílé pouzdro řady Greenheart

- nabíječka EP800 GreenHeart

- datový kabel EC700

- špuntová sluchátka HPM-60J GreenHeart

 

  

 

Za levno a lacino

 

Sony Ericsson Aspen se řadí do skupiny telefonů GreenHeart, tedy ekologicky šetrných přístrojů. Tuto vlastnost přístrojů lze hodnotit kladně, ale bohužel pro samotného uživatele nemá žádnou výraznou hodnotu. Je fajn, že se této problematice výrobci věnují, ale většinu bude nakonec stejně zajímat to co přístroj opravdu nabídne. Pojďme si tedy představit jeden z posledních modelů s operačním systémem Windows Mobile 6.5.

Sám jsem dlouhou dobu vlastnil Xperii X1. Šlo o model, který u mě měl velký úspěch, dokonce jsem nechápal rozhodnutí Microsoftu, které se rozhodlo nabídnout sedmou verzí mobilních Windows ve zcela přepracovaném kabátku. Jenže čas se změnil a dnes vím, že to bylo rozhodnutí správné, což je i krásně vidět na Sony Ericssonu Aspen.

 

  

 

Kladně lze tento přístroj hodnotit za to, že se přesunul do střední třídy, tedy že vám z kapes nevytáhne tolik penízků. Na druhou stranu právě cena se nejvíce podepsala na méně kvalitních materiálech přístroje. Plasty jsou laciné, zadní kryt testovaného kousku vrže neskutečným způsobem. Podložení papírkem nepomáhá, vrzání se ozývá i lehkým promáčknutím na bocích kam zadní kryt zasahuje. 

Ale pojďme pěkně popořadě. Přední díl telefonu se vzhledově povedl a první co vás ,,píchne'' do očí je přední klávesnice. Jde o plnohodnotnou QWERTY klávesku, která se ovládá úžasně. Myslím, že tady si výrobce vzpomněl na úspěšné modely M600i a P1i, jen s tím, že současný design Aspenu připomíná jednu nejmenovanou Nokii. 

 

  

 

Klávesnice je typu QWERTZ a pomocí modré klávesy lze psát čísla a také některé jiné pomocné znaky. Kláveska je seřazena na čtyři řady, s tím, že nechybí velké tlačítko mezery a najdeme tu i tradiční klávesku Windows. Samotná tlačítka jsou ve tvaru peřinky a tak se velmi dobře ovládají. Při porovnání s klávesnicí Blackberry Bold 9700, ale Aspen přece jen o chloupek prohrává.

Nad klávesnicí je sestava čtyř hlavních kláves a ovládacího kříže. Všechny klávesy jsou obrovské a tak dobře ovladatelné. Vrchní krajní slouží k příjmu a ukončení hovoru. Označení je klasické - zelené a červené sluchátko. Pod nimi je pak dobře známá potvrzovací klávesa ,,OK'' - umístěná napravo a vlevo též jistá klávesa z Windows Mobile zařízení od SE, tedy tlačítko rychlého přepnutí mezi různymi typy obrazovek. Výběr je totožný, takový jaký známe z modelů X1 a X2. Lze vybírat mezi různými panely, většinou totožnými co již známe z uvedených modelů. Předpokládám, že bude možné stáhnout i další, ale díky ne příliš velkému displeji to maličko ztrácí na efektu.

 

  

 

Ano displej není příliš velký a rozlišení 240 x 320 bodů mi přijde už maličko mimo mísu. Omluvou Aspenu je opět nižší cena, právě na rozlišení displeje se hodně šetřilo. Nelíbí se mi ani uhlopříčka displeje, větší by asi byla na škodu díky hrubosti displeje, ale nyní nám tu zůstávají nahoře a dole okolo displeje velké černé pruhy. 

V horní části telefonu najdeme uprostřed 3,5 konektor, ke kterému připojíte špuntová sluchátka - třeba ta tradiční co najdete v balení. Vedle konektoru je tlačítko na start a vypnutí telefonu. Také tím uspíte a opět oživíte telefon. Trošku jsem si u telefonů odvykl takto oživovat uspaný displej, ale to jsou prostě Windows Mobile. 

Zajímavým prvkem tohoto zařízení je stylus, který najdeme nahoře vpravé části. Člověk by si už na podobný prvek odvykl, ale je pravda, že u Aspenu se hodí tuze moc, ovládání bez něj je totiž velmi těžké. Menší displej, menší rozlišení a tak horší ovladatelnost prsty.

 

  

 

Záda přístroje nejsou nijak zajímavá. O zadním krytu jsem se již zmínil, zabírá asi 2/3 zadního prostoru telefonu s tím, že zasahuje i k bokům. Právě zde kryt nepříjemně povrzává. Kryt se odsunuje směrem od těla telefonu od spodní části, na bocích najdete dvě mezery na zachycení prstu. Po odsunutí se objeví baterka BST-41 o kapacitě 1 500 mAh. To je slušná kapacita a právě s menším displejem se dá výdrž výrazně zvýšit. Ale opět záleží na intenzitě používání, já se při běžném použití dostal až na tři dny. Data ale vcelku často odpočívala:-). Pod krytem najdeme také otvor pro paměťovou kartu MicroSD. V balení jsem žádnou kartu nenašel, ale je pravda, že zkouším testovací model a ten se může lišit od prodejního balení. Myslím však, že dnes sehnat paměťovou kartu není velký problém, výběr obrovský, ceny přijatelné. 

Pod baterkou najdeme také malé tlačítko na reset, které je tradiční pro WM zařízení a které lze stisknout hrotem stylusu. Po sejmutí baterky počítejte s objevením slotu na vaši SIM kartu. Sony Ericsson Aspen fotí pomocí 3,2 megapixelového čipu. Chybí mu však samostatná spoušť, tím přicházíme i o automatické doostření a ve výčtu nenajdeme ani přisvětlovací diodu. Nastavení fotoaparátu je žalostné, nenabízí žádnou s ,,vychytávek'' bratříčků a sestřiček od Sony Ericssonu.

Posledními prvky jsou dvě boční klávesy na redukci hlasitosti, ty jsou velikostně menší, ale i tak vcelku dobře ovladatelné.

 

  

 

První výhodnocení

 

 Sony Ericsson Aspen je modelem střední třídy, zakoupíte ho za částku okolo šesti tisíc korun, takže jde u vybraných věcech přimhouřit oko. Nicméně vrzající kryty a maličky displej jeho funkčnost kazí. Navíc se na malém displeji dotykově špatně pracuje a výborná hardwarová klávesnice to nezachrání, neboť ani ta neumí na 100% ovládat telefon. Pro milovníky psaní je však plnohodnotná klávesnice tím nejlepším pomocníkem a i já ji chválím.

Moje celkové dojmy bohužel ovlivňuje i systém, Windows Mobile ve verzi 6 mají nejlepší roky za sebou a když tento model srovnám s Xperii X10 Mini, tak prostě s Androidem vede. 

Přesto ještě dám mobilním Windowsům šanci a zkusím podrobněji sepsat své dojmy v druhé části recenze. To ale až zase v příštích dnech.

 

 

 

Poslední aktualizace: 22. 10. 2010

[Akt. známka: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5


                   
      Doporučit článek e-mailem



Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_escape_string() in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php:278 Stack trace: #0 /data/www/13011/sonymania_cz/image/freestyle2006/cla_press.php(202): ZobrazKoKom('2010100008') #1 /data/www/13011/sonymania_cz/view.php(154): include_once('/data/www/13011...') #2 {main} thrown in /data/www/13011/sonymania_cz/view.php on line 278